Online letak “Izlazak iz skrbi“

Predstavljamo online letak “Izlazak iz skrbi“ kojeg je FICE Hrvatska izradila u sklopu projekta “Spremni za izlazak iz skrbi“. Letak sadrži korisne informacije za mlade bez odgovarajuće roditeljske skrbi o pravima i obvezama prilikom izlaska iz skrbi. 

Ovim projektom, platformom i letkom se nastoji stvoriti mreža mladih u alternativnoj skrbi i onih koju su izašli iz skrbi putem koje će se dijeliti iskustva i savjeti oko izlaska iz skrbi. 

U izradi letka sudjelovali su uz podršku i mentorstvo stručnjaka i mladi koji su izašli iz skrbi koji su podijelili svoje iskustvo i informacije koje su njima bile važne u procesu izlaska iz skrbi.

Ovime ujedno završavamo projekt “Spremni za izlazak iz skrbi“, no platforma će se i dalje koristiti i biti aktivna kako bi svi mladi u skrbi imali priliko dobiti potrebne informaciji o izlasku iz skrbi.

Projekt se provodio 2022. i 2023. godinu, a provodili su ga FICE Hrvatska kao nositelj i
Suncokret-OLJIN i Forum za kvalitetno udomiteljstvo djece-udomitelji za djecu kao partneri, a financiran je od Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, Grada Zagreba.

Održan kamp “Idemo u Saharu“ u sklopu projekta “FICE Hrvatska za Ukrajinu“

Od 13. do 15. travnja 2023. godine u Đurđevcu je održan kamp “Idemo u Saharu“ koji predstavlja aktivnost projekta “FICE Hrvatska za Ukrajinu“ koji FICE Hrvatska provodi s djecom iz alternativne skrbi iz Ukrajine zahvaljujući financijskog podršci Zaklade SOLIDARNA. Aktivnost se provodila u suradnji s organizacijom Suncokret-OLJIN i djecom iz Hrvatske s područja Grada Zagreba. U 3 dana kampa proveli smo brojne aktivnosti koje uključuju upoznavanje ostale djece iz Hrvatske koji su boravili na kampu i zajedničke grupne aktivnosti s ciljem integracije u Hrvatsku, te ostale projektne aktivnosti. Aktivnosti koje su se provodile: poligonske aktivnosti, zajedničke sportske aktivnosti, kreativne radionice, večernje aktivnosti koje su uključivale zabavne igre, predstave itd. Ovim aktivnostima smo nastojali da djeca iz alternativne skrbi iz Ukrajine upoznaju drugu djecu iz Hrvatske, podijele iskustva, rade na međusobnom razumijevanju i povezivanju te upoznavanju kulture i običaja Hrvatske. Također, kulturu i ljepote Hrvatske upoznali su kroz razne aktivnosti, poput razgledavanja Đurđevca, posjeta muzeju grada Đurđevca, posjeta Zoološkom vrtu te Đurđevačkim pijescima. Tijekom kampa djeca su ponovno naučili puno toga, stekli nova brojna prijateljstva, doživjeli nova iskustva i što je najvažnije, zabavili se!

Ovim putem zahvaljujemo našim suradnicima, organizaciji Suncokret-OLJIN na podršci u organiziranju aktivnosti “Idemo u Saharu“ te Zakladi SOLIDARNA na financiranju projekta “FICE Hrvatska za Ukrajinu“.

Film “Izlaz“

Film “Izlaz“ snimljen je kako bi prikazao situaciju izlaska iz skrbi iz perspektive mladih osoba koje izlaze iz skrbi i iz perspektive stručnih osoba, socijalnih radnica koje rade s mladima u skrbi. U filmu sudjeluju dvije mlade osobe s iskustvom alternativne skrbi, jedna iz udomiteljske obitelji, a jedna iz ustanove za skrb o djeci. Svaka od njih je dala svoj pogled na izlazak iz skrbi koji je sada iza njih, s kojim problemima su se susretale, te što im je pomoglo pri izlasku, a s ciljem da pomognu mladima koji se spremaju za izlazak iz skrbi. Također, u filmu sudjeluju dvije socijalne radnice koje imaju višegodišnje iskustvo rada s djecom i mladima iz alternativne skrbi, jedna posebice s mladima u skrbi i koji su izašli iz skrbi, a druga s udomiteljskim obiteljima i djecom iz udomiteljstva. One su dale svoj pogled na izlazak iz skrb, opisale s kojim preprekama se susreću mladi, te koje su uloge sustava, stručnjaka i drugih odraslih osoba kod pripreme za izlazak i samog izlaska iz skrbi mladih.
Video je nastao u sklopu Erasmus+ projekta “Youth moving“ 2021-1-HR01-KA220-YOU-000028821.
Koordinator: Centar Sirius
Partneri: 
Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku a SVOŠF PísekInternational Film Studies in the Czech Republic, DGASPC HR, APDES, Co&So, Forum za kvalitetno udomiteljstvo djece.

Cijeli film možete pogledati na Facebook platformi Izlazizskrbi koja je izrađena u sklopu projekta Spremni za izlazak iz skrbi koji je financiran od Grada Zagreba: https://www.facebook.com/profile.php?id=100090328603177

Projekt “Spremni za izlazak iz skrbi“

U sklopu projekta “Spremni za izlazak iz skrbi“ koji se provodi uz financijsku podršku Grada Zagreba, mlade osobe s iskustvom skrbi vode platformu “Izlazak iz skrbi“ kojoj je cilj upoznavanje mladih bez odgovarajuće roditeljske skrbi o pravima i obvezama prilikom izlaska iz skrbi. Ova platforma nastoji stvoriti mrežu mladih u alternativnoj skrbi i onih koju su izašli iz skrbi putem koje će se dijeliti iskustva i savjeti oko izlaska iz skrbi. Platforma obuhvaća informacije o pravima, obvezama i mogućnostims pri izlasku iz skrbi, informacije o samostalnom životu nakon izlaska iz skrbi i što on uključuje, savjete Care Leavera, tj. mladih koji su izašli iz skrbi koji će podijeliti svoja iskustva i primjere iz prakse.

Platforma sadrži i neke smjernice i upute stručnjaka iz područja alternativne skrbi koji imaju iskustva rada s djecom i mladima u skrbi, a cjelokupne tekstove možete pronaći ovdje:

Link za Facebook stranicu: https://www.facebook.com/profile.php?id=100090328603177

Link za Instagram stranicu: https://www.instagram.com

Projekt “Spremni za izlazak iz skrbi” je financiran od Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, Grada Zagreba.

Održan kamp “Idemo na Izvor” s djecom iz alternativne skrbi iz Ukrajine

Od 10. do 12. listopada 2022. u Selcu je održan kamp pod nazivom “Idemo na Izvor” za djecu iz alternativne skrbi iz Ukrajine. Aktivnost se provodila u sklopu projekta “FICE Hrvatska za Ukrajinu” koji smo započeli provoditi s djecom iz alternativne skrbi iz Ukrajine s kojima kontinuirano provodimo volonterske aktivnosti na području Svete Nedelje. U sklopu aktivnosti uključen je bio boravak na području Selca te provedba grupnih aktivnosti sa stručnim timom Centra za pružanje usluga u zajednici Izvor Selce. U sklopu kampa su održane psiho-socijalne radionice, poligonske aktivnosti na otvorenom, te kulturne i socijalne aktivnosti upoznavanja raznolikosti Republike Hrvatske. Osim ovih aktivnosti održani su i izlet brodom za sudionike i predstavnike “Izvora”, posjet akvariju za sudionike, te druge aktivnosti poput kupanja, šetnji plažom, odlaska na sladoled, sok itd. Cilj ovih aktivnosti je uspješnija integracija djece iz alternativne skrbi iz Ukrajine u Hrvatskoj. U većini aktivnosti su sudjelovali i korisnici Centra za pružanje usluga u zajednici “Izvor” Selce, čime se doprinijelo na upoznavanju sudionika s drugom djecom iz alternativne skrbi iz Hrvatske te želimo zahvaliti Centru za pružanje usluga u zajednici “Izvor” Selce, Gradu Crikvenici, Hostelu Karlovac, Turističkoj zajednici Grada Crikvenice, Mali Marino Selce i Aquariumu Crikvenica na suradnji i što su nam omogućili provedbu ovog kampa.

Održana radionica s djecom iz alternativne skrbi iz Ukrajine

30. lipnja FICE Hrvatska je održala još jednu radionicu s djecom iz alternativne skrbi iz Ukrajine u Svetoj Nedelji na kojoj smo koristili My life journey book namijenjen radu s djecom i mladima koji su zbog rata napustili Ukrajinu te druge zabavne aktivnosti na otvorenom.

Sve aktivnosti se provode u dogovoru s Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te Centrom za socijalnu skrb Samobor, a na radionici su osim predstavnika FICE Hrvatske bili i naši volonteri, odgajatelj djece te ovog puta i predstavnica Društvo za psihološku pomoć – Modus koji provode projekt “Očuvanje mentalnog zdravlja i pružanje psihosocijalne podrške djeci i skrbnicima iz Ukrajine u Hrvatskoj” s UNICEF Hrvatska s kojima planiramo suradnju na ovom području.

FICE Hrvatska obilježila Care Day 2022.

Na inicijativu irske organizacije EPIC (Empowering children in care), 18. veljače 2022. održao se Care Day 2022.
Care Day je međunarodni dan djece i mladih u alternativnoj skrbi.

Tema ovogodišnjeg Care Day-a bila je: “It takes a village to raise a child”.
Ova tema daje naglasak na potrebi “sela” u skrbi i odgoju djece te istražuje afričku poslovicu: “It takes a village to raise a child” te se
usmjerava na to kako različiti ljudi unutar zajednice mogu imati pozitivne učinke na djecu i mlade ljude te kako razni odnosi unutar njihovog kruga mogu utjecati na njihov razvoj i strukturiranje njih kao osoba.

FICE Hrvatska sudjelovala je u obilježavanju ovog dana kroz aktivnost u koju su bili uključeni mladi iz alternativne skrbi iz Hrvatske. Svaki od njih je odabrao jednu osobu iz njegovog kruga, tj. “sela” koji je ostavio velik utjecaj na njega i koji mu je veliki izvor podrške te su ime te osobe napisali na dlan uz pripadajući znak (hashtag) “CareDay22”. Fotografijama svih dlanova uz pripadajuću poruku koju mladi žele prenijeti drugima, napravili smo zajedničku sliku kojom smo nastojali podići svijest o djeci i mladima u alternativnoj skrbi i važnosti podrške za razvoj njih kao pojedinaca u društvu.

Mini online izložba plakata u sklopu projekta Megafon

U sklopu projekta Megafon- projekt aktivne participacije djece i mladih održale su se dvije participativne grupe za djecu i mlade iz alternativne skrbi iz područja Vrbovca, te iz Centra za pružanje usluga u zajednici Zagreb- Dugave.

Tijekom participativnih grupa djeca i mladi su izradili plakate koji sadrže njihove poruke o pravima za koja se zalažu, promjene koje žele da se dogode i sve ono što im je važno trenutno u skrbi kao i što smatraju važnim prilikom izlaska iz skrbi.

Zbog trenutne situacije uzrokovane pandemijom, izložba se održava u online obliku i sadrži dva plakata, odnosno u svakoj grupi su djeca i mladi zajedno napravili po jedan plakat koji je nakon toga naša suradnica Snježana Josipović grafički uredila u online obliku.

Izložba je dostupna na stranici FICE Hrvatske, društvenim mrežama kao i na stranici i društvenim mrežama naših suradnika na ovom projektu, Vrbovečke udruge mladih.

Uživajte u radovima i podržite djecu i mlade u aktivnoj participaciji!

        

COVID-19 Poziv na djelovanje

 

Predstavljamo COVID-19 Poziv na djelovanje za zaštitu ranjivih obitelji i djece u alternativnoj skrbi diljem Europe vezano uz pandemiju COVID-19 s kojom smo se svi susreli.

Autori izvorne verzije Poziva na djelovanje su Hope and Homes for Children i Lumos, a FICE Hrvatska ga je uz suradnju i podršku Eurochild-a prevela na hrvatski jezik.

Poziv na djelovanje sadrži smjernice i upute za Europske vlade i institucije Europske Unije kako bi mogli usmjeriti donošenje odluka i aktivnosti u skladu s zaštitom najranjivijih obitelji, djece i mladih u alternativnim oblicima skrbi.

Nadamo se da će vam ovaj Poziv za djelovanje biti koristan i da ćete ga podijeliti s kolegama koji rade s djecom i mladima u alternativnoj skrbi i s donosiocima odluka.

Depresija

U jednome trenutku se izgubiš. Sve ti postane teško: otvoriti oči u jutro, izaći iz kreveta, umiti se, očistiti za sobom, disati…osjećaš neku čudnu razdražljivost prema svima koju ne možeš u potpunosti objasniti. Svaki svoj pokret i svaku svoju odluku preispituješ u nedogled. Sjetiš se svih negativnih komentara dobivenih ne samo u skorije vrijeme, već i daleko u prošlosti. Shvatiš kako ne radiš posao iz snova, kako ne ideš u školu koja te zanima. Tvoj životni put nema smisla. Povučeš se u sebe i shvatiš da ne vrijediš zapravo ništa. Sve tvoje odluke su bile donesene kako bi služile drugima, kako bi ti služio drugima. Drugima, koji to ne znaju cijeniti, koji te uzimaju zdravo za gotovo. Na trenutke ti se plače, ali ne dovoljno da ti i suze padnu niz lice, jer za to nemaš snage. Na trenutke si ljut, ali opet s nedovoljno snage da bi shvatio zašto i reagirao na ono što te ljuti.

 

Ljudi iz okoline te pitaju kako si, jesi li dobro, je li sve u redu, a ti imaš za njih samo lažan osmijeh i neiskreni odgovor koji sliči nečemu kao dobro sam, sve je u redu.

 

Družiš se s najbližima i dok ih promatraš kako prepričavaju svoj dan, svoje zgode i probleme, istovremeno promišljaš kako žive u neznanju. Ti tu u njihovoj blizini veneš naočigled, a to nitko ne primijeti. Ne vide te. Ti si nevidljiv za njih. Izgubiš se u svojim mislima i nadaš se da ćeš smoći snage za još jedan dan borbe za životom.

 

Borbe da pokažeš drugima da si dobro iako nisi. Borbe da ipak u jutro otvoriš oči i izađeš na ulicu s namjerom odlaska u školu, na posao. Još jedan dan borbe da drugima ne pokažeš koliko ti je potrebna njihova pažnja, razumijevanje i ljubav.

 

Depresija je začaran krug preispitivanja, sumnje i loših misli. Ako ne naučimo vještine nošenja depresijom, nađemo se na putanji zaostajanja za drugima, za životom, a to dovodi do sve dublje depresije.

 

Pročitala sam genijalan članak u kojem je pisalo kako za depresiju treba iskustva.

 

Često nam se događa da smo jedan period života dobro i osjećamo se lijepo, produktivno, sretno. Uživamo u životu i drugima i nama samima. A onda nas zapljusne val loših osjećaja, nestabilnosti, loših misli. Zapljusne nas depresija u trenucima kada ju najmanje očekujemo. Pored činjenice da je depresija poremećaj kemikalija u mozgu i da se ponekad mora liječiti lijekovima, trebamo imati na umu da ponekad samo moramo naučiti živjeti s njome. Za depresiju treba iskustva kada istovremeno uz nju radimo, učimo i sudjelujemo u našim zajednicama.

 

Svatko ima svoje mehanizme nošenja tim teškim danima koji vrlo često prerastu u mjesece. Moj je dosta nezdrav i sa svakim valom depresije, sve mi je teže vratiti se nazad na noge. Dopustim depresiji da protutnja mnome kao požar. Vrlo često prekinem mnoge veze s ljudima jer kažu jednu nezgodnu riječ baš u vrijeme kada ta riječ ne smije biti izrečena. Neki načini ponašanja mojih najbližih koji su upućeni meni, počnu me vrijeđati i smetati mi iako sam im prije dala dozvolu takvog ponašanja. Sve ono za što sam imala razumijevanja i tolerancije, često nemam kada sam u depresiji. Kada se i oporavim, sve ono što sam zamjerila drugima ostaje sa mnom i u meni. Često to dovodi do svađa i nerazumijevanja.

 

Čitajući i educirajući se o depresiji svjesna sam da je proaktivnost izuzetno bitna. Kada shvatite da se nalazite na putanji depresije pokušajte shvatiti što vam u tim trenucima zaista treba. Jesu li to prijatelji, obitelj, vježbanje ili kreativno izražavanje? Aktivnost koju biste tada trebali birati  bi vam trebala ostaviti osjećaj sreće i to ne samo u tim trenucima, već i kasnije. Ta aktivnost vam neće izbrisati depresiju niti ju izliječiti, ali će vam olakšati da prebrodite najteže dane.

 

Organizirajte si vrijeme i najteže zadatke ostavite za vrijeme kada ćete se osjećati bolje. Biti u depresiji, izvršavati zadatke i osjećati stres nije rješenje. Čak i najmanji zadatak poput pranja zubiju može dovesti do osjećaja zadovoljstva i uspjeha. Bazirajte se na male stvari i te male stvari će dovesti do većih.

 

Budite iskreni prema sebi. Kada pomislite kako ste loši i kako nikoga nemate na svijetu, sjetite se zadnje pozitivne osobe s kojom ste razgovarali i tu ćete uvidjeti da niste sami. Uvijek ima netko tko je tu za nas.

Sjetite se svih pozitivnih riječi koje su vam bile upućene. Svih pohvala i sve ljubavi koju ste dobili u životu.

 

Voljeni ste, pametni, lijepi i dobri. Oluja koja traje nikada nije dugoga vijeka, pa tako nije ni vaša ni moja. Snažniji smo od nje.

 

Autorica teksta: Josipa