Održana panel rasprava za mlade s temom izlaska iz skrbi

Održana Panel rasprava za mlade s temom izlaska iz alternativne skrbi u sklopu projekta Spremni za izlazak iz skrbi faza 2.

Na panel raspravi je mlada osoba s iskustvom života u skrbi prenijela svoje iskustvo izlaska iz skrbi, pripreme za izlazak te raspravila sa sudionicima njihove dileme i pitanja vezana uz život u skrbi, proces izlaska iz skrbi te život nakon izlaska iz skrbi, a s naglaskom na važnost pripreme na izlazak.

Za više informacija vezano uz izlazak iz skrbi javite se na našu stranicu Izlazak iz skrbi u kojoj će vam stručnjaci i osobe s iskustvom života iz skrbi rado pomoći i podijeliti informacije i smjernice koje su vam potrebne.

Projekt Spremni za izlazak iz skrbi faza 2 financiran je od strane Grada Zagreba, Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom.

POP UP P@NEL Digitalna dobrobit djece u skrbi

Pozivamo vas da se priključite na online „POP UP P@NEL Digitalna dobrobit djece u skrbi“ u organizaciji Centra za sigurnije internet i FICE organizacije uz sudjelovanje Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, Društva za socijalnu podršku, Rehabilitacijskog centra za stres i traumu i Centra za pružanje usluga u zajednici Maestral Split.

Kome je panel namijenjen: stručnjacima koji rade u direktnom kontaktu s djecom u skrbi.

Vrijeme: Dan sigurnijeg interneta, 06. veljače 2024. godine, 18:00-19:00 sati.

Poveznica za registraciju: https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_mGo3XFUlRyiQxoTlImqL-g.

Po ispunjavanju registracije na mail vam stiže link za sudjelovanje.

Mogućnosti digitalnih alata, sigurnost na internetu i digitalne kompetencije. Kako dosegnuti digitalnu dobrobit? Što to znači za djecu u skrbi, a što za odrasle koji za njih brinu? Promoviranje digitalne dobrobiti djece u skrbi i skrbnika uključuje adresiranje različitih aspekata njihovih online iskustava kako bi se osiguralo zdravo i sigurno digitalno okruženje.

Za djecu to obuhvaća: digitalnu pismenost, nadzor nad korištenjem, ekrana i uređaja, podršku na mreži, samokontrolu i balansiranje, vrijeme provedeno na ekranu, otvorenu komunikacija i zaštitu privatnosti.

Za stručnjake koji rade u direktnom kontaktu s djecom u skrbi obuhvaća: kontinuiranu edukaciju, digitalne kompetencije, nadzor i praćenje, podršku digitalnoj pismenosti, pristup resursima, suradnju i partnerstva stručnjacima za tehnologiju, poticanje zdrave ravnoteže između posla i privatnog života uključujući postavljanje granica za digitalnu komunikaciju izvan radnog vremena, superviziju i podršku.

Panelisti:

  • ·        Jelena Burazin, ravnateljica Centra za pružanje usluga u zajednici Maestral.
  • ·        Petra Hrvoj, predsjednica FICE Hrvatska.
  • ·        Roberta Matković, voditeljica odsjeka za istraživanje, prikupljanje i analizu podataka Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije.
  • ·        Sandra Šipka, psihologinja, Rehabilitacijski centar za stres i traumu.
  • ·        Tomislav Ramljak, voditelj Centra za sigurniji Internet.

Moderatorica: Lucija Vejmelka, izv.prof.dr.sc

SAVE THE DATE- 35. FICE International kongres

S iznimnim zadovoljstvom i uzbuđenjem želimo uputiti prvi poziv na međunarodni 35. kongres FICE International koji će se održati u Splitu, od 23. do 25. listopada 2024.

Ovaj međunarodni kongres organizira FICE Hrvatska u partnerstvu s FICE International i uz suradnju s nacionalnim partnerima koje ćemo uskoro najaviti!

Kongres će biti usredotočen na posebnu temu:
“Oblikovanje buduće skrbi za djecu i mlade: kvaliteta i inovacija u alternativnoj skrbi”.
“Shaping Tomorrow’s Care for Children and Youth: Quality and Innovation in Alternative Care”.

Zajedno ćemo istražiti načine za povećanje razine dobrobiti djece u skrbi i zaštite djece, s posebnim fokusom na potencijal suradnje i zajedničko djelovanje.

Nadamo se da ćete nam se pridružiti u predivnom Splitu i sudjelovati u brojnim aktivnostima u sklopu kongresa.

Detaljnije informacije bit će objavljene uskoro, stoga nas pratite za sve novosti oko kongresa, i posjetite web stranicu kongresa: https://fice35.com

FICE Hrvatska sudjelovala na sastanku Eurochild-a u sklopu projekta Reaching In u Bruxelles-u

FICE Hrvatska, kao jedan od partnera projekta Reaching In međunarodne organizacije Eurochild, jučer, 7. prosinca 2023. sastao se s Katarinom Ivanković Knežević, direktoricom za socijalna prava u EU Social i Marie-Cécile Rouillon, koordinatoricom za dječja prava u EU Justice and Consumers kako bi razgovarali o tome kako uključiti djecu iz ranjivih skupina (djecu migrante, djecu iz alternativne skrbi i romsku djecu) u procese participacije djece temeljene na EU Jamstvu za svako dijete https://bit.ly/3GxeL8d.

Na sastanku s ostalim partnerima podijelili smo rezultate naših projekata u sklopu projekta Reching In i donijeli zaključke s obzirom na različite perspektive u pogledu ranjivih skupina i nacionalnog konteksta svakog od partnera iz Hrvatske, Bugarske, Španjolske, Portugala i Belgije.

Naše smo zaključke predstavili predstavnicima Europske komisije koji su nam dali izuzetno korisne povratne informacije o tome kako što cjelovitije ostvariti navedena prava djece i poticati sudjelovanje djece.

_____________________________________________________

FICE Croatia, as one of the partners of the Eurochild Reaching In project , yesterday 7 December 2023. met with Katarina Ivanković Knežević, Director for Social Rights at EU Social and Marie-Cécile Rouillon, Coordinator for Children’s Rights at EU Justice and Consumers to discuss how to include children from vulnerable groups (migrant children, children from alternative care and Roma children) in children’s participation processes based on the EU Guarantee https://bit.ly/3GxeL8d.

At the meeting with other partners, we shared the results of our projects as part of the Reching In project and made our conclusions with regard to different perspectives regarding vulnerable groups and national contexts of each of the partners from Croatia, Bulgaria, Spain, Portugal and Belgium.

We presented our conclusions to representatives of the European Commission, who gave us extremely useful feedback on how to achieve the stated children’s rights as comprehensively as possible and to promote children’s participation.

FICE Hrvatska sudjelovala na okruglom stolu pod nazivom “𝐒𝐨𝐜𝐢𝐣𝐚𝐥𝐧𝐨 𝐦𝐞𝐧𝐭𝐨𝐫𝐬𝐭𝐯𝐨 𝐤𝐚𝐨 𝐤𝐥𝐣𝐮č 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐠𝐫𝐚𝐜𝐢𝐣𝐞 𝐦𝐥𝐚𝐝𝐢𝐡 𝐢𝐳𝐛𝐣𝐞𝐠𝐥𝐢𝐜𝐚 𝐢 𝐭𝐫𝐚ž𝐢𝐭𝐞𝐥𝐣𝐚 𝐚𝐳𝐢𝐥𝐚”

Sudjelovali smo na okruglom stolu pod nazivom “𝐒𝐨𝐜𝐢𝐣𝐚𝐥𝐧𝐨 𝐦𝐞𝐧𝐭𝐨𝐫𝐬𝐭𝐯𝐨 𝐤𝐚𝐨 𝐤𝐥𝐣𝐮č 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐠𝐫𝐚𝐜𝐢𝐣𝐞 𝐦𝐥𝐚𝐝𝐢𝐡 𝐢𝐳𝐛𝐣𝐞𝐠𝐥𝐢𝐜𝐚 𝐢 𝐭𝐫𝐚ž𝐢𝐭𝐞𝐥𝐣𝐚 𝐚𝐳𝐢𝐥𝐚” u sklopu projekta ”Get together” udruge Borders: none.

Na okruglom stolu raspravljalo se o prednostima ovog pristupa i usporedili smo ga s drugim modelima integracije.

Posebna pažnja bila je posvećena potencijalu primjene mentorskih programa na druge ranjive skupine, poput mladih iz alternativne skrbi, o čemu je govorila i naša predsjednica Petra Hrvoj.

Hvala udruzi Borders: none na pruženoj prilici za sudjelovanje i ovim putem želimo čestitati na ovom uspješnom projektu!

𝘗𝘳𝘰𝘫𝘦𝘬𝘵 𝘱𝘰𝘥𝘶𝘱𝘪𝘳𝘶 𝘐𝘴𝘭𝘢𝘯𝘥, 𝘓𝘪𝘩𝘵𝘦𝘯š𝘵𝘢𝘫𝘯 𝘪 𝘕𝘰𝘳𝘷𝘦š𝘬𝘢 𝘶 𝘰𝘬𝘷𝘪𝘳𝘶 𝘣𝘦𝘴𝘱𝘰𝘷𝘳𝘢𝘵𝘯𝘪𝘩 𝘴𝘳𝘦𝘥𝘴𝘵𝘢𝘷𝘢 𝘌𝘎𝘗-𝘢 𝘬𝘳𝘰𝘻 Fond za aktivno gradjanstvo.

Predsjednica FICE Hrvatska sudjelovala na ”Body-Mind-Spirit: Unlocking Youth Potential” treningu za stručnjake koji rade s mladima

Predsjednica FICE Hrvatska sudjelovala je od 10.11.-18.11.2023. na međunarodnom treningu za stručnjake koji rade s mladima pod nazivom ”Body-Mind-Spirit: Unlocking Youth Potential”. Trening se održavao u gradu Daugmale u Latviji, a organizirala ga je organizacija KALM International Trainings u sklopu Erasmus+ programa financiranog iz Europske Unije.

Trening je sadržavao neformalne i alternativne načine rade s mladima, poput “adventure therapy“, meditacije i učenja putem rada u prirodi.

Teme koje su se protezale kroz cijeli trening su primjenjive i aktualne za rad s mladima svih skupina, a posebice onih ranjivih skupina.

Ono što je bilo posebno korisno i važno je tema “Burnouta“, odnosno sagorijevanja koja je nažalost sve primjenjivija za sve stručnjake koji rade s mladim osobama.

Korisna literatura vezana uz burnout na temelju koje su bile održane radionice na treningu je dostupna putem ove stranice EXIT burnout.

Osim brojnih tema korisnih za svakodnevni rad s mladima, poput mentorstva mladih osoba, primjenjivanje alternativnih metoda učenja i slično, trening je sadržavao i jako puno self-care metoda koje su iznimno primjenive za sve stručnjake pomažućih profesija, te nas podsjećaju koliko je važno brinuti o sebi, da bi mogli kvalitetno i ispunjeno raditi svoj posao i pomagati drugima, posebice mladima.

Također, na treningu su prikazane i sve mogućnosti Erasmus+ programa, kao i programa Europskih snaga solidarnosti te kako iskoristiti ove programe financirane iz Europske Unije kako bi unaprijedili svoj rad s mladima, te pružili im što više mogućnosti, posebice onima koji se susreću sa životnim preprekama i izazovima.

Zahvaljujemo ovim putem KALM International Trainings na odličnom treningu, a mali djelić toga kako je bilo možete vidjeti na fotografijama niže 🙂

#Erasmus#ErasmusPlus#

Potpisan dokument FICE Europe za srodničko udomiteljstvo

Tijekom godišnje skupštine FICE Europe u Beogradu u rujnu 2023. poptisan je dokument koji promovira i zalaže se za važnost kinship care-a/srodničkog udomiteljstva u Europi.

Dokument su potpisale 12 članica FICE Europa, predstavnika svoje zemlje, uključujući i FICE Hrvatska te FICE Izrael.

Dokument ističe važnost promocije srodničkog udomiteljstva s naglaskom na važnost zalaganja za standarde u srodničkom udomiteljstvu kroz procjenu potreba, pripremu i podršku udomiteljima unutar ovog oblik udomiteljstva.

Potpisivanjem ovog dokumenta nadamo se promociji srodničkog udomiteljstva u Hrvatskoj, te uvođenjem standarda u provedbi ovog oblika udomiteljstva, kako bi se osigurala najbolja moguća skrb za djecu u ovom obliku udomiteljstva.

Održano izlaganje “Alternative Care with children from Ukraine“

Jučer, 10. listopada 2023. predsjednica FICE Hrvatska Petra Hrvoj je sudjelovala kao izlagač na FICE Cafe-u u organizaciji FICE International.

Tema je bila Alternativna skrb s djecom iz Ukrajine, te je predstavljen rad FICE Hrvatska s djecom iz alternativne skrbi iz Ukrajine s kojima provodimo aktivnosti i projekte od svibnja prošle godine.

Osim prikaza naših aktivnosti i projekata, održana je rasprava te su drugi sudionici podijelili svoja iskustva i situacije u svojim državama.

Zahvalni smo FICE International na prilici za prikazom naših iskustava i postignuća u radu s djecom iz Ukrajine, te smo uvijek sretni zbog sudjelovanja u aktivnostima naše međunarodne FICE mreže.

Održana razmjena mladih YouthPARTYcipation

U sklopu Erasmus+ projekta Youth PARTYcipation FICE Hrvatska je u partnerstvu s organizacijom NOVUS iz Sjeverne Makedonije i WALKTOGETHER iz Bugarske održala razmjenu mladih.

Razmjena mladih se odvijala u Đurđevcu od 25. rujna 2023. do 1. listopada 2023. i sudjelovali su mladi iz Hrvatske, Makedonije i Bugarske.

Tema je bila aktivna participacija mladih u društvu, te smo kroz brojne radionice tijekom 7 dana radionica provodili brojne aktivnosti kojima je bio cilj poticanje na aktivnu participaciju, zagovaranje, volontiranje te razvijanje zdrave slike o sebi.

Osim sudjelovanja na radionicama, mladi su imali i vremena za zabavu, upoznavanje ljepota Đurđevca, posjeta znamenitostima, te smo imali kulturne večeri kojima su mladi iz svake zemlje predstavljali svoje običaje, specijalitete i zanimljivosti vezane za svoju zemlju.

Mali prikaz toga kako nam je bilo možete vidjeti u galeriji 🙂

#ampeu #Erasmus+ #Youth PARTYcipation

FICE Hrvatska sudjelovala na FICE International eventu

Predstavnice FICE Hrvatska, Izv.prof.dr.sc. Lucija Vejmelka, osnivačica FICE Hrvatska i Petra Hrvoj, predsjednica FICE Hrvatska sudjelovale su od 18. do 20. rujna 2023. na događaju FICE International u Beogradu u Srbiji. Ovaj trodnevni događaj se sastojao od FICE International i FICE Europe skupštine, vijeća te jubilarne 2003.-2023. konferencije FICE Srbija koja je bila organizator i domaćin ovog događaja. Sadržaj je bio iznimno raznovrstan, zanimljiv i koristan za područje alternativne skrbi za djecu i mlade te smo međuostalim imali priliku potpisati dokument koji se zalaže za važnost kinship care-a uz zaaganje za standarde kroz kvalitetnu procjenu potreba, pripremu i podršku udomiteljima unutar ovog oblika skrbi. Ovo je samo mali djelić ovog događaja, te smo izrazito ponosni i zahvalni što smo imali priliku razmijeniti iskustva, umrežiti se i pokrenuti nove inicijative s drugim predstavnicima FICE International, članovima FICE Srbija i drugim stručnjacima iz područja alternativne skrbi iz Srbije.